Gatunki

Występujące na Lubelszczyźnie gatunki roślin i zwierząt chronione w ramach sieci Natura 2000

Siedliska

Wystepujące na Lubelszczyźnie siedliska przyrodnicze chronione w ramach sieci Natura 2000.

Obszary Natura 2000

Ostoje sieci Natura 2000 na Lubelszczyźnie
Gatunki Natura 2000
Pokaż gatunki:
Nazwa polska:
Lelek
Nazwa angielska:
Nightjar
Nazwa łacińska:
Caprimulgus europaeus
Kategoria:
Ptaki
Kod:
A224
Gatunek priorytetowy:
nie
Opis, charakterystyka:
Nieliczny, lokalnie średnio liczny gatunek lęgowy; objęty ochroną ścisłą.

Smukły, nocny ptak wielkości kosa (rozp. skrzydeł do 60cm). Z długim ogonem i ostro zakończonymi skrzydłami sylwetką przypomina sokoła czy kukułkę. Posiada niewielki dziób, lecz paszcza jest głęboko wcięta i bardzo szeroka. Otacza ją rząd długich sztywnych wąsików.
Upierzenie perfekcyjnie maskujące. Odzwierciedla barwy i wzorki występujące na korze drzew. Dominują w nim barwy szare i czarniawe, zaś liczne plamkowanie i kreskowanie jest bardzo subtelne i przypomina ubarwienie skrzydeł u motyli nocnych.
Z tła wybijają się rządki czarnych plamek, zaś za okiem i na skrzydłach delikatne białożółte (rdzawe u samic).
Dymorfizm płciowy najlepiej widoczny w locie. Na środku 3 skrajnych lotek pierwszorzędowych i na końcach 2 skrajnych sterówek u samców występują duże białe plamy. W ciągu dnia najczęściej przesiaduje przywarty do gałęzi lub na ziemi, gdzie łatwiej go nadepnąć niż zobaczyć. Spłoszony często zrywa się niemal z pod nóg; zazwyczaj nie odlatuje daleko i wtedy możemy ostrożnie lepiej mu się przyjrzeć.
Najłatwiej wykryć ten gatunek wiosną w maju i czerwcu; wtedy w ciepłe noce już od wieczora samiec wydaje warkoczący, lekko modulowany terkot. Ciągnie się on minutami, i z krótkimi przerwami może trwać wiele godzin.

Zamieszkuje suche i świeże bory sosnowe, prześwietlone zrębami lub polanami. Często w pobliżu skraju lasu, na przyleśnych torfowiskach czy wrzosowiskach. Gniazdo zakłada na ziemi.
Odżywia się nocą, w locie, chwytając paszczą owady w powietrzu. W skład jego pokarmu wchodzą przeważnie chrząszcze i ćmy.
Wędrowny; do Polski przylatuje w 2 połowie IV a odlatuje najczęściej w VIII i IX. Zimuje w południowej Afryce.
Rozpowszechniony w całej Europie po za północną Skandynawią, północnej Afryce i Azji aż po Indie i Mongolię.
W naszym kraju lokalnie częstszy w niektórych regionach m.in. w Puszczy Piskiej, Borach Dolnośląskich, Słowińskim PN czy Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim; rzadko spotykany w górach.
Z danych z Lubelszczyzny wynika że najliczniejszy jest na południowym – zachodzie w Lasach Lipskich (Lasy Janowskie), oraz na północnym – wschodzie w Lasach Sobiborskich. Ponadto spotykany na całym południu i północy regionu a lokalnie także w części środkowej.


Powiązane obszary Natura 2000:
PLB060005 Lasy Janowskie, PLB060006 Lasy Parczewskie, PLB060007 Lasy Strzeleckie, PLB060008 Puszcza Solska, PLB060012 Roztocze, PLB060019 Polesie, PLB060020 Zbiornik w Nieliszu, PLH060043 Lasy Sobiborskie, PLH060051 Dolny Wieprz, PLH140011 Ostoja Nadbużańska,

Inne ważne miejsca występowania (w woj. lubelskim):
Lasy w dolinach Chodelki i Krzny.

Dodatkowe informacje:

Źródła danych:
Opracował(a):
Paweł Kołodziejczyk

Szukaj

Obszary:
Gatunki:
Siedliska:
Podstrony:
Wszędzie:

Fraza:

Szukaj na stronie