Gatunki

Występujące na Lubelszczyźnie gatunki roślin i zwierząt chronione w ramach sieci Natura 2000

Siedliska

Wystepujące na Lubelszczyźnie siedliska przyrodnicze chronione w ramach sieci Natura 2000.

Obszary Natura 2000

Ostoje sieci Natura 2000 na Lubelszczyźnie
Gatunki Natura 2000
Gatunki Natura 2000 > Ptaki > Jarząbek
Pokaż gatunki:
Nazwa polska:
Jarząbek
Nazwa angielska:
Hazel grouse
Nazwa łacińska:
Bonasa bonasa
Kategoria:
Ptaki
Kod:
A104
Gatunek priorytetowy:
nie
Opis, charakterystyka:
Nieliczny gatunek lęgowy; ptak łowny (!) (1 września – 30 listopada).

Średniej wielkości kurak leśny (50-60cm rozp. skrzydeł) z małym czubkiem na głowie; niewiele większy od kuropatwy.

Posiada ubarwienie ochronne, pstrokate, przypominające ściółkę leśną. Wierzch ciała jest brązowoszary w delikatne prążki. Na jasnym, białawym spodzie widoczne są duże ciemnobrązowe plamy, bardziej rdzawe po bokach ciała. Skrzydła brązowawe z licznymi jaśniejszymi plamkami. Na bocznych sterówkach siwawego ogona, charakterystyczne prążki: szeroki czarny przed końcem sterówek i węższy biały na ich końcówkach. Samiec ma ponadto biało obwiedzioną czarną plamę na gardle. Oko z wyraźną czerwoną obwódką, która tworzy nad nim grubą czerwoną kreskę (mniejszą, słabo widoczną u samicy). Ma też dużo większy, składany czubek na wierzchu głowy.

Zasiedla wnętrza większych kompleksów leśnych z bogatym podszytem, najchętniej lasy mieszane. Najczęściej można go spotkać tam, gdzie warunki terenowe nie pozwalają na intensywną gospodarkę leśną: w miejscach podmokłych, dolinkach czy na stokach . Ten najmniejszy z leśnych kuraków najczęściej z nich przesiaduje na drzewach. Najczęściej tez używa swojego charakterystycznego gwiżdżącego głosu.

Obecność kuraków w lesie najłatwiej możemy stwierdzić po „knotach” (odchodach), w zimie po opadach śniegu łatwo też wytropić ich ślady.
Jarząbki zamieszkują lasy Europy Wschodniej i Azji. W pozostałej części Europy zachował się jedynie w Alpach, G. Dynarskich, Karpatach i Skandynawii.
Obok Karpat, w Polsce jeszcze średnio liczny w lasach na północnym-wschodzie, zwłaszcza w Puszczy Augustowskiej.
Większość danych o liczebności pochodzi od myśliwych i leśników i jest trudna do zweryfikowania; często są już nieaktualne.

Taka sytuacja ma miejsce między innymi w lasach na południu Lubelszczyzny, gdzie gatunek ten był jeszcze niedawno spotykany, lecz w ostatnich latach intensywne próby potwierdzenia stanowisk nie powiodły się. Za to dość liczna populacja mieszka w dużych kompleksach leśnych na północy województwa i szacowana jest na ponad 300 par.


Powiązane obszary Natura 2000:
PLB060006 Lasy Parczewskie, PLB060019 Polesie, PLB060007 Lasy Strzeleckie, PLH060043 Lasy Sobiborskie, PLH140011 Ostoja Nadbużańska,
Oraz prawdopodobnie: PLB060005 Lasy Janowskie, PLB060008 Puszcza Solska, PLB060012 Roztocze,

Inne ważne miejsca występowania (w woj. lubelskim):
Lasy nadleśnictw: Parczew, Sobibór, Włodawa po za obszarami Natura 2000.

Dodatkowe informacje:

Źródła danych:
Opracował(a):
Paweł Kołodziejczyk

Szukaj

Obszary:
Gatunki:
Siedliska:
Podstrony:
Wszędzie:

Fraza:

Szukaj na stronie