Gatunki

Występujące na Lubelszczyźnie gatunki roślin i zwierząt chronione w ramach sieci Natura 2000

Siedliska

Wystepujące na Lubelszczyźnie siedliska przyrodnicze chronione w ramach sieci Natura 2000.

Obszary Natura 2000

Ostoje sieci Natura 2000 na Lubelszczyźnie
Gatunki Natura 2000
Gatunki Natura 2000 > Ptaki > Błotniak stawowy
Pokaż gatunki:
Nazwa polska:
Błotniak stawowy
Nazwa angielska:
Marsh harrier
Nazwa łacińska:
Circus aeroginosus
Kategoria:
Ptaki
Kod:
A081
Gatunek priorytetowy:
nie
Opis, charakterystyka:
Nieliczny, miejscami średnio liczny ptak lęgowy; gatunek objęty ochroną ścisłą.

Największy (do 140cm rozp. skrzydeł) i najpospolitszy z błotniaków; jeden z najbardziej charakterystycznych ptaków drapieżnych. W locie szybującym układa skrzydła na kształt płaskiej litery „V” (bardziej płasko niż inne błotniaki) Rozpoznawanie osobników dorosłych nie powinno nastręczyć trudności.
Samiec ma ciało ciemno brązowe, lotki i sterówki popielato szare, zaś końce skrzydeł („palce”) czarne. Gdy patrzymy na niego od przodu z dużej odległości, możemy zauważyć ciało i końce skrzydeł, zaś reszta skrzydeł często zlewa się z kolorem nieba. Po takim układzie trzech „ciemnych plam” tworzących rozwarte szeroko „V”, możemy rozpoznać go bez lornetki.
U obu płci wierz głowy i przedni brzeg skrzydła są jasne. Zwłaszcza u samicy plamy te, w kolorze żółto-kremowym, kontrastują z resztą brunatno-brązowego ciała. Ma ona też dodatkową plamę na gardle, zaś pióra ogona posiadają rdzawy odcień.

Zamieszkuje podmokłe tereny otwarte, lecz można go spotkać blisko zadrzewień czy lasu. Najczęściej gniazduje w różnego typu roślinności szuwarowej na brzegu jezior i stawów, zaś polować może też nad łąkami czy polami; dzięki temu spotykany jest na terenach z niewielkim udziałem trzcinowisk czy innej, dogodnej do założenia gniazda roślinności. Odnotowano też przypadki zakładania gniazd w zbożu.
Zjada wszelkie małe zwierzęta: najczęściej płazy i pisklęta innych ptaków, czasem zaskrońce, gryzonie czy większe owady. Co ciekawe, polując posługuje się nie tylko wzrokiem ale i słuchem.
Zamieszkuje niemal całą Europę i północną Afrykę oraz Azję aż po płw. Koreański.

Polska populacja wędrowna (poł.III-pocz.V) (koniec VII-X). Zimuje w Afryce i częściowo na południu Europy.
Zamieszkuje u nas ok. 5 tys. par. Spotkać go można niemal w całym kraju; najliczniejszy na zachodzie i północnym-wschodzie. Odkąd zaprzestano polowań a także wycofano DDT z użytku, jego populacja rośnie. Sprzyja tez temu lokalny wzrost powierzchni trzcinowisk.
Gniazduje w całym województwie lubelskim. Najrzadszy w zachodniej części Wyżyny Lubelskiej, a najliczniejszy na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim. Liczne populacje zamieszkują doliny rzeczne obfitujące w kompleksy stawów rybnych a także Obniżenie Dubienki, Kotlinę Hrubieszowska i Padół Zamojski.


Powiązane obszary Natura 2000:
Inne ważne miejsca występowania (w woj. lubelskim):
Dolina Zielawy, Stawy w Samoklęskach, dolina górnej Tyśmienicy.

Dodatkowe informacje:

Źródła danych:
Opracował(a):
Paweł Kołodziejczyk

Szukaj

Obszary:
Gatunki:
Siedliska:
Podstrony:
Wszędzie:

Fraza:

Szukaj na stronie